• some
  • some
  • some
  • some
Aktuality
01.12.2018 - Dábelský Výpustek - více zde

jeskyně Výpustek 1-2.12. od 10 do 18 hodin

Archiv aktualit

Botanická vycházka do Josefovského údolí - více zde

6.5. v 8:45 sraz u žel. zastávky Adamov

 

Srdečně zveme všechny, koho zajímají rostlinné skvosty přírody Moravského krasu, na botanickou vycházku tentokrát do Josefovského údolí. 

Provázet nás bude Zdeněk Musil, botanik Správy CHKO Moravský kras.

Sejdeme se 6. května v 8:45 hodin u železniční zastávky Adamov.

Akce se bude konat za každého počasí.

Můžete si s sebou vzít lupu, případně Váš osobní atlas rostlin.

Vydáme se po naučné stezce a podle zájmu účastníků i podle počasí přizpůsobíme délku a trasu vycházky.

Využijte jedinečné možnosti zažít vůně a chutě divokých květin!

Josefovské údolí dnes patří do Národní přírodní rezervace Býčí skála. Pro svou členitost terénu vyniká rozmanitostí stanovišť: výslunné skalky a stráně střídají stinné polohy chladných údolí.  Člověk tak prochází rozsáhlými bučinami a suťovými lesy, sluncem proteplenými doubravami i rozpálenými skalkami, vlhkými porosty v okolí bublajícího Křtinského potoka. Potkat tu můžete dub pýřitý, mahalebku obecnou, jeřáb břek 

ale i jedli bělokorou nebo vzácný tis červený. Vegetace si shodou různých okolností zachovala svůj přirozený ráz a nebýt malé obce Josefov uprostřed a zvuků projíždějících automobilů, doléhajících až k hraně údolí, byla by téměř pustou divočinou.

Uvidíme, v jakém rozpuku letos zastihneme květnové jaro v tomto krásném údolí. Máme šanci seznámit se s mnoha druhy, jako například: měsíčnice vytrvalá, lilie zlatohlavá, okrotice bílá, okrotice dlouholistá, černýš hajní, kyčelnice cibulkonosná, medovník meduňkolistý, ptačinec velkokvětý, čilimníkovec černající, mechorost šikoušek bezlistý, kriticky ohrožený ploštičník evropský aj.